The Official Website of DePaul University Athletics
 

Hall of Fame- By Induction Year

Alphabetical | By Sport| By Induction Class

 Name

 Sport(s)

 Years

 Induction Year

 McKinley Cowsen

 Men's Basketball

1957-60

1976

 Paddy Driscoll

 Football

1927-31

1976

 Bato Govedarica

 Men's Basketball

1948-51

1976

 Wally McGovern

 Football

1922-25

1976

 Ray Meyer

 Men's Basketball Coach

1942-84

1976

 George Mikan

 Men's Basketball

1942-46

1976

 Ron Sobieszczyk

 Men's Basketball

1953-56

1976

 Stan Szukala

 Men's Basketball

1937-39

1976

       

 Ray Adams

 Men's Basketball

1934-36

1977

 Pete Barskis

 Men's Basketball

1930-31, 32-34

1977

 Howie Carl

 Men's Basketball

1958-61

1977

 Ron Feiereisel

 Men's Basketball

1950-53

1977

 Count Gaffney

 Football

1925-28

1977

 Dick Heise

 Men's Basketball

1954-57

1977

 Ed Lyons

 Men's Basketball

1931-32

1977

 Frank McGrath

 Asst. Men's Basketball Coach

1956-72

1977

 Manning Powers

 Men's Basketball

1928-31

1977

 Matty Stefan

 Football  

1977

 Dick Triptow

 Men's Basketball

1942-44

1977

       

 Nathaniel Blackman

 Men's Track and Field

1948-51

1978

 John Bordes

 Men's Basketball

1923-27

1978

 Chester Chesney

 Football

1935-38

1978

 Gordon Gillespie

 Men's Basketball

1947-49

1978

 Bill Haig

 Men's Basketball

1958-61

1978

 Edwin Kachan

 Men's Basketball

1943-45, 48

1978

 Jim Lamkin (posthumously)

 Men's Basketball

1951-55

1978

 Frank Linskey

 Men's Basketball

1934-35

1978

 Paul Mattei

 Football

1935-38

1978

 Bob Neu

 Men's Basketball

1936-39

1978

 Tom Roberts

 Football

1935-38

1978

 Bill Schertler

 Boxing 1948-50

1978

 John J. Sullivan

 Football

1936-38

1978

 Blair Varnes

 Men's Basketball

1925-26

1978

       

 John Allen

 Men's Basketball

1945-46

1979

 Don Amidei

 Boxing
 Head Track and Field Coach

1946-49
1962-69


1979

 Ed Norris

 Men's Basketball/Football

 

1979

 Sam Odishoo

 Wrestling

1935-38

1979

 M.C. Thompson

 Men's Basketball

1960-63

1979

       

 Emmette Bryant

 Men's Basketball

1961-64

1980

 Ed Campion

 Men's Basketball

1934-37

1980

 Tom Cunningham

 Men's Basketball

1925-29

1980

       

 Clem Naughton

 Football

1937-40

1982

 John Reid

 Football

1933-36

1982

 William Robinzine, Jr.

 Men's Basketball

1972-75

1982

 William Shay

 Men's Basketball Coach

 

1982

 Clarence Telkes

 Wrestling

1964-67

1982

       

 Tom O'Brien

 Football

1935-38

1983

 Joe Pecoraro

 Swimming

1950-52

1983

 Harry Postaer

 Football

1936-39

1983

 Nicholas Yost

 Men's Basketball

1934-37

1983

       

 John Cleland

 Men's Golf

1961-63

1984

 Joseph Gagliardo

 Football

1936-39

1984

 George Lott

 Men's Tennis Coach

1969-91

1984

 James Murphy

 Men's Basketball

1962-65

1984

 Pat Naughton

 Football

1947-50

1984

       

 Charles Allen

 Men's Basketball

1945-49

1985

 John Collet

 Men's Track/Cross-Country

1967-70

1985

 William Corrigan

 Football

1937-40

1985

 Dan Pierce

 Asst. Men's Basketball Coach

1968-71

1985

 Donald Swanson

 Men's Basketball

1963-66

1985

       

 John Caldow

 Men's Track/Cross-Country

1966-70

1986

 Peter Coorlas

 Men's Basketball

1947-49

1986

 Paul Duski

 Men's Golf

1969-72

1986

 Gene Stump

 Men's Basketball

1945-47

1986

 Al Zetzsche

 Men's Basketball

1966-69

1986

       

 Paul Gustke

 Bowling

1957-60

1987

 Joey Meyer

 Men's Basketball

1968-71

1987

 Ken Warzynski

 Men's Basketball

 1967-70

1987

       

 1945 Men's Basketball Team (NIT Champions)

 Men's Basketball 

1944-45

1990

       

 Therese Brown Wegrzyn

 Assistant Athletic Director

1972-75

1991

 Richard Cook

 Men's Basketball

1960-63

1991

 Tony Kelly

 Men's Basketball

1942-43

1991

 Edward Mikan

 Men's Basketball 

1945-48

1991

 Rev. Austin Minogue, C.M.

 Men's Golf Coach

1959-91

1991

       

 Steve Zalinski

 Men's Tennis

1963-66

1992

 Bill Drennan

 Men's Track/Cross-Country

1964-67

1992

 Thomas Meehan

 Track Coach

1959-62

1992

 Tom Meyer

 Men's Basketball

1963-65

1992

 Mike Norris

 Men's Basketball

1964-67

1992

       

 Dave Mills

 Men's Basketball

1963-66

1993

 Doug Bruno

 Women's Basketball Coach

1976-78, 88-present

1993

 Jim Flemming

 Men's Basketball

1958-61

1993

 Bonnie Korytowski Scheckler

 Volleyball

1972-74

1993

 Pat Savage

 Men's Track/Cross-Country

1963-66

1993

 Millie Schemluck

 Women's Athletics

 

1993

 Carolyn Vellos O'Connell

 Volleyball

 1972-74

1993

       

 Patricia Brennan McGovern

 Volleyball

1971-74

1994

 David Corzine

 Men's Basketball

 1974-78

1994

 Lynn Metz Bocinsky

 Gymnastics

1973-76

1994

 Jean Nordberg

 Women's Coach

 

1994

 Joe Ponsetto

 Men's Basketball

1974-78

1994

 Patrick Sloan

 Men's Cross-Country/Track

1960-64

1994

 Thomas Sloan

 Men's Cross Country/Track

1960-64

1994

       

 Mark Aguirre

 Men's Basketball

1978-81

1996

 Lillie Ellis Goesmann

 Volleyball

1976-77

1996

 Edwin Fry

 Men's Cross Counry/Track

1959-62

1996

 Patricia Hie

 Women's Basketball
 Softball
 Tennis/Volleyball

1975-79
1976-78
1975-76



1996

 Gene Sullivan

 Athletic Director

1975-78

1996

       

 Dennis D. Freund

 Men's Basketball

1959-60, 61-64

1997

 Jim Kelly (posthumously)

 Asst. Men's Basketball Coach

1929-36

1997

 Jean Lenti Ponsetto

 Women's Basketball/Tennis
 Volleyball
 Softball

1974-78
1974-76
1976-78



1997

 Curtis Watkins

 Men's Basketball

1975-79

1997

       

 Diane Bryniarski

 Women's Basketball
 Softball

1975-79
1977-79


1998

 Kim Hockett McNamara

 Women's Basketball

1976-80

1998

 Dr. Ken Sarubbi

 Asst. Men's Basketball Coach

1971-82

1998

       

 1979 Men's Basketball Team (Final Four Team)

 Men's Basketball

1978-79

1999

       

 Debbie Brinkman Strus

 Volleyball

1977-81

2000

 JoAnn Feiereisel Begrowicz

 Women's Basketball

 1978-82

2000

 Bill Garrett

 Men's Cross-Country/Track

1963-67

2000

 Art McGivern

 Football

1928-31

2000

 Debra Robinson

 Women's Basketball

1978-82

2000

       

 Richard Bokor

 Men's Track/Cross-Country

1965-69

2001

 Susan Buhmann Brodie

 Women's Basketball/Tennis/
 Softball

 1976-80
1976-78


2001

 William Robinzine, Sr.

 Men's Basketball

1953-56

2001

 Lloyd Schlegel

 Men's Track/Cross-Country

1966-69

2001

 Jim Seri

 Men's Tennis Coach

1959-68

2001

 Robert Zoretich

 Men's Basketball

1965-68

2001

       

 Ron Griggs

 Men's Golf

1981-83

2002

 Dan Lecos (posthumously)

 Men's Basketball

1951-54

2002

 Nancy Malek

 Softball

1980-84

2002

 Jane Murphy

 Women's Track/Cross-Country

1983-86

2002

       

 1978 Men's Basketball Team (Final Eight Team)

 Men's Basketball

1977-78

2003

       

 Clyde Bradshaw

 Men's Basketball

1977-81

2004

 Barbra Atsaves Pabst

 Women's Basketball/Softball

1980-84

2004

 Terry Cummings

 Men's Basketball

1979-82

2004

 Jim Dzwierzynski

 Men's Track/Cross-Country

1980-84

2004

 Randy Ramsey

 Men's Basketball

1974-78

2004

 Craig Vogel

 Men's Golf

1981-83

2004

       

 Dan Candiano

 Men's Cross-Country/Track

1966-70

2005

 Jason Cohen

 Men's Soccer

1986-89

2005

 Tyrone Corbin

 Men's Basketball

1981-85

2005

 Michele Ewers DeCesare

 Women's Tennis

 

2005

 Gary Garland-Houston

 Men's Basketball

1975-76

2005

 Anne Kuiken Popek

 Women's Cross-Country/Track

1987-91

2005

 Gloria Kuiken Iverson

 Women's Cross-Country/Track

1987-91

2005

 Diana Vines

 Women's Basketball

1985-89

2005

       

 Sally Anderson

 Women's Basketball

1984-87

2006

 Sherri Bean-Dean

 Women's Cross-Country/Track

1987-90

2006

 Jim Fox

 Men's Cross-Country

1980-84

2006

 Eugene Lenti

 Head Coach Softball

1980-87, 90-present

2006

 Kandace Nied Lenti

 Softball

1985-88

2006

 Joe Owerko

 Men's Soccer

1983-85

2006

 Bill Schyman

 Men's Basketball

1950-53

2006

 Lisa Slattum-Muys

 Volleyball

1982-85

2006

 Kerry Sloan

 Men's Cross-Country/Track

1982-86

2006

 Rod Strickland

 Men's Basketball

1985-88

2006

       

 Tom Brown

 Men's Cross-Country/Track

1977-80

2007

 Dallas Comegys

 Men's Basketball

1983-87

2007

 Beth Hasenmiller Sauser

 Women's Basketball

1987-91

2007

 John Jaeger

 Men's Cross-Country/Track

1965-67

2007

 Kelly Kavanaugh Meany

 Softball

1989-92

2007

 Anna Marie Marassa

 Volleyball

1982-85

2007

 Jim Meltreger

 Men's Tennis

 

2007

 Kenny Patterson

 Men's Basketball

1981-85

2007

 Veronica Ross

 Women's Basketball

1986-90

2007

 Bridget Thomas

 Women's Track and Field

1984-88

2007

       

 1988 Women's Basketball Team (WNIT Champions)

 Women's Basketball

1987-88 

2008

 Jim Birgans

 Men's Track and Field

1980-84

2008

 Bill Carsley

 

 

2008

 Kevin Edwards

 Men's Basketball

1986-88

2008

 Sue Fogarty

 Volleyball 

1988-91

2008

 Pat McKenna

 Men's Tennis

1960-63

2008

 Beth Raspopovich

 Softball 

1988-91

2008

 

 

 

 

 David Booth

 Men's Basketball 

1988-92

2009

 Susan Coleman Labovic

 Softball

1985-89

2009

 Lorece Collins-White

 Women's Track and Field

 1985-89

2009

 Major General Stephen Crane

 Men's Track and Field

1947-50 

2009

 Stephen Howard

 Men's Basketball

 1988-92

2009

 Dana Kalvaitis Curta

 Volleyball

 1984-88

2009

 Jenn Laczynski Schissler

 Softball

 1990-91, 93

2009

 Andrea Morgan Davis

 Women's Basketball

 1984-88

2009

 Patsy Burns

 

 

2009

1967 Men's Tennis Team (Fifth in NCAA Champ.)

Men's Tennis

1967

2010

Dave Dopek

Men's Track and Field

1991-95

2010

Melanee Ehrhardt

Women's Basketball

1986-90

2010

Wendy Fahlstrom Hall

Volleyball

1990-93

2010

Tom Kleinschmidt

Men's Basketball

1991-95

2010

Missy Nowak Staser

Softball

1992-95

2010

Joe Wilhoit Baseball 1915 2010
Mary Hie 2010
Terry Davis Men's Basketball 1989-93 2011
Latasha Byears Women's Basketball 1994-96 2011
Mabel Landry Staton Women's Track and Field 1952-54 2011
Jenny Bruno Softball 1991-94 2011
Mark Gant Men's Track and Field 1985-89 2011
Joni Phillips 2011
Stanley Brundy Men's Basketball 1985-89 2013
Terence Greene Men's Basketball 1985-89 2013
Rita Hale Women's Basketball 1989-93 2013
Cheryl O'Dekirk Katalinic Softball 1985-88 2013
Otis Dunson Men's Track and Field 1992-96 2013
Vic Cacciatore 2013