The Official Website of DePaul University Athletics
 

Hall of Fame - By Sport

Alphabetical | By Sport | By Induction Class

 Name

 Sport(s)

 Years

 Induction Year

 Ray Adams

 Men's Basketball

1934-36

1977

 Mark Aguirre

 Men's Basketball

1978-81

1996

 Charles Allen

 Men's Basketball

1945-49

1985

 John Allen

 Men's Basketball

1945-46

1979

 Pete Barskis

 Men's Basketball

 1930-31, 32-34

1977

 David Booth

 Men's Basketball 

 1988-92

2009

 John Bordes 

 Men's Basketball

1923-27

1978

 Clyde Bradshaw

 Men's Basketball

1977-81 

2004

 Stanley Brundy

 Men's Basketball

1985-89

2013

 Emmette Bryant

 Men's Basketball

1961-64

1980

 Ed Campion

 Men's Basketball

1934-37

1980

 Howie Carl

 Men's Basketball

1958-61 

1977

 Dallas Comegys

 Men's Basketball

1983-87

2007

 Richard Cook

 Men's Basketball

1960-63

1991

 Peter Coorlas

 Men's Basketball

1947-49

1986

 Tyrone Corbin

 Men's Basketball

1981-85

2005

 David Corzine

 Men's Basketball

1974-78

1994

 McKinley Cowsen

 Men's Basketball

1957-60

1976

 Terry Cummings

 Men's Basketball

1979-82

2004

 Tom Cunningham

 Men's Basketball

1925-29

1980

 Terry Davis

 Men's Basketball

1989-93

2011

 Kevin Edwards

 Men's Basketball 

 1986-88 

2009

 Ron Feiereisel

 Men's Basketball

1950-53

1977

 Jim Flemming

 Men's Basketball

1958-61

1993

 Dennis D. Freund

 Men's Basketball

1959-60, 61-64 

1997

 Gordon Gillespie

 Men's Basketball

1947-49

1978

 Bato Govedarica

 Men's Basketball

1948-51

1976

 Terence Greene

 Men's Basketball

1985-89

2013

 Bill Haig

 Men's Basketball

1958-61

1978

 Dick Heise

 Men's Basketball

1954-57 

1977

 Gary Garland-Houston

 Men's Basketball

1975-76

2005

 Stephen Howard

 Men's Basketball

1988-92 

2009

 Edwin Kachan

 Men's Basketball

1943-45, 48

1978

 Jim Kelly (posthumously)

 Assistant Men's Basketball Coach

1929-36

1997

 Tony Kelly

 Men's Basketball

1942-43

1991

 Tom Kleinschmidt

 Men's Basketball

1991-95

2010

 Jim Lamkin (posthumously)

 Men's Basketball

1951-55

1978

 Dan Lecos (post humously)

 Men's Basketball

1951-54

2002

 Frank Linskey

 Men's Basketball

1934-35

1978

 Ed Lyons

 Men's Basketball

1931-32

1977

 Frank McGrath

 Assistant Men's Basketball Coach

1956-72

1977

 Joey Meyer

 Men's Basketball

1968-71

1987

 Ray Meyer

 Men's Basketball Coach

1942-84

1976

 Tom Meyer

 Men's Basketball

1963-65

1992

 Edward Mikan

 Men's Basketball

1945-48

1991

 George Mikan

 Men's Basketball

1942-46

1976

 Dave Mills

 Men's Basketball

1963-66

1993

 James Murphy

 Men's Basketball

1962-65

1984

 Bob Neu

 Men's Basketball

1936-39

1978

 Ed Norris

 Men's Basketball

 

1979

 Mike Norris

 Men's Basketball

1964-67

1992

 Kenny Patterson

 Men's Basketball

1981-85

2007

 Dan Pierce

 Assistant Men's Basketball Coach

1968-71

1985

 Joe Ponsetto

 Men's Basketball

1974-78

1994

 Manning Powers

 Men's Basketball

1928-31

1977

 Randy Ramsey

 Men's Basketball

1974-78

2004

 William Robinzine, Jr.

 Men's Basketball

 1972-75

1982

 William Robinzine, Sr.

 Men's Basketball

 1953-56

2001

 Dr. Ken Sarubbi

 Assistant Men's Basketball Coach

1971-82

1998

 Bill Schyman

 Men's Basketball

1950-53

2006

 William Shay

 Men's Basketball Coach

 

1982

 Ron Sobieszczyk

 Men's Basketball

1953-56

1976

 Rod Strickland

 Men's Basketball

1985-88

2006

 Gene Stump

 Men's Basketball

1945-47

1986

 Donald Swanson

 Men's Basketball

1963-66

1985

 Stan Szukala

 Men's Basketball

1937-39

1976

 M.C. Thompson

 Men's Basketball

1960-63

1979

 Dick Triptow

 Men's Basketball

1942-44

1977

 Blair Varnes

 Men's Basketball

1925-26

1978

 Ken Warzynski

 Men's Basketball

1967-70

1987

 Curtis Watkins

 Men's Basketball

1975-79

1997

 Nicholas Yost

 Men's Basketball

1934-37

1983

 Al Zetzsche

 Men's Basketball

1966-69

1986

 Robert Zoretich

 Men's Basketball

1965-68 

2001

 1945 Men's Basketball Team (NIT Champions)

 Men's Basketball 

 

1990

 1978 Men's Basketball Team (Final Eight Team)

 Men's Basketball 

 

2003

 1979 Men's Basketball Team (Final Four Team)

 Men's Basketball

 

1999

       

 Sally Anderson

 Women's Basketball 

1984-87

2006

 Barbra Atsaves Pabst

 Women's Basketball 

1980-84

2004

 Doug Bruno

 Women's Basketball Coach

1976-78, 88-present

1993

 Diane Bryniarski

 Women's Basketball

1975-79

1998

 Susan Buhmann Brodie

 Women's Basketball

1976-80 

2001

 Latasha Byears

 Women's Basketball

1994-96

2011

 Melanee Ehrhardt

 Women's Basketball

1986-90

2010

 JoAnn Feiereisel

 Women's Basketball

1978-82

2000

 Rita Hale

 Women's Basketball

1989-93

2013

 Beth Hasenmiller Sauser

 Women's Basketball

1987-91

2007

 Patricia Hie

 Women's Basketball

1975-79

1996

 Kim Hockett McNamara

 Women's Basketball

1976-80

1998

 Jean Lenti Ponsetto

 Women's Basketball

1974-78

1997

 Andrea Morgan Davis

 Women's Basketball 

1984-88

2009

 Debra Robinson

 Women's Basketball

1978-82

2000

 Veronica Ross

 Women's Basketball

1986-90

2007

 Diana Vines

 Women's Basketball

 1985-89

2005

 1988 Women's Basketball Team (WNIT Champions)

 Women's Basketball

 

2008

       

 Paul Gutske

 Men's Bowling

1957-60

1987

       

 Don Amidei

 Men's Boxing

1946-49

1979

       

 Richard Bokor

 Men's Cross Country

1965-69

2001

 Tom Brown

 Men's Cross Country

1977-80

2007

 John Caldow

 Men's Cross Country

1966-70

1986

 Dan Candiano

 Men's Cross Country

1966-70

2005

 John Collet

 Men's Cross Country

1967-70

1985

 Bill Drennan

 Men's Cross Country

 1964-67 

1992

 Jim Dzwierzynski

 Men's Cross Country

1980-84

2004

 Jim Fox

 Men's Cross Country

1980-84

2006

 Edwin Fry

 Men's Cross Country

1959-62

1996

 Bill Garrett

 Men's Cross Country

1963-67

2000

 John Jaeger

 Men's Cross Country

1965-67

2007

 Pat Savage

 Men's Cross Country

1963-66

1993

 Bill Schertler

 Men's Cross Country

1955-58

1978

 Lloyd Schlegel

 Men's Cross Country

 1966-69

2001

 Kerry Sloan

 Men's Cross Country

1982-86

2006

 Patrick Sloan

 Men's Cross Country

1960-64

1994

 Thomas Sloan

 Men's Cross Country

1960-64

1994

       

 Sherri Bean-Dean

 Women's Cross Country

1987-90

2006

 Anne Kuiken Popek

 Women's Cross Country

1987-91

2005

 Gloria Kuiken Iverson

 Women's Cross Country

1987-91

2005

 Jane Murphy

 Women's Cross Country

1983-86

2002

       

 Chester Chesney

 Football

1935-38

1978

 William Corrigan

 Football

1937-40

1985

 Paddy Driscoll 

 Football

1927-31

1976

 Count Gaffney

 Football

 1925-28

 1977

 Joseph Gagliardo

 Football

1936-39

1984

 Paul Mattei

 Football

1935-38

1978

 Art McGivern

 Football

1928-31

2000

 Wally McGovern

 Football

1922-25

1976

 Clem Naughton

 Football

 1937-40

1982

 Pat Naughton

 Football

 1947-50

1984

 Ed Norris

 Football

 

1979

 Tom O'Brien

 Football

 1935-38

 1983

 Harry Postaer

 Football

1936-39

1983

 John Reid

 Football

1933-36

1982

 Tom Roberts

 Football

1935-38

1978

 

 

   

 John Cleland

 Men's Golf

1961-63

1984

 Paul Duski

 Men's Golf

1969-72

1986

 Ron Griggs

 Men's Golf

1981-83

2002

 Rev. Austin Minogue, C.M.

 Men's Golf

1959-91

1991

 Craig Vogel

 Men's Golf

1981-83

2004

       

 Lynn Metz Bocinsky

 Gynastics

1973-76

1994

       

 Jason Cohen

 Men's Soccer

1986-89

2005

 Joe Owerko

 Men's Soccer

1983-85

2006

       

 Barbra Atsaves Pabst

 Softball

1980-84

2004

 Jenny Bruno

 Softball

1991-94

2011

 Diane Bryniarski

 Softball

1977-79

1998

 Susan Buhmann Brodie

 Softball

1976-78

2001

 Susan Coleman Labovic

 Softball 

 1985-89 

2009

 Patricia Hie

 Softball

 1976-78

1996

 Kelly Kavanaugh Meany

 Softball

1989-92

2007

 Jenn Laczynski Schissler

 Softball 

 1990-91, 93

2009 

 Jean Lenti Ponsetto

 Softball

1976-78

1997

 Eugene Lenti

 Head Softball Coach

1980-87, 90-present

2006

 Nancy Malek

 Softball

1980-84

2002

 Kandace Nied Lenti

 Softball

 

2006

 Missy Nowak Staser

 Softball

1992-95

2010

 Cheryl O'Dekirk Katalinic

 Softball

1985-88

2013

 Beth Raspopovich

 Softball 

1988-91 

2008 

 

     

 Joe Pecoraro

 Swimming

1950-52

1983

 

 

 

 

 George Lott

 Men's Tennis Coach

1969--91

1984

 Pat McKenna

 Men's Tennis 

1960-63 

2008 

 Jim Meltreger

 Men's Tennis

 

2007

 Jim Seri

 Men's Tennis Coach

1959-68

2001

 Steve Zalinski

 Men's Tennis

1963-66

1992

1967 Men's Tennis Team (Fifth in NCAA Champ.)

 Men's Tennis

1967

2010

       

 Susan Buhmann Brodie

 Women's Tennis

1976-80

2001

 Michele Ewers DeCesare

 Women's Tennis

 

2005

 Patricia Hie

 Women's Tennis

1975-76

1996

 Jean Lenti Ponsetto

 Women's Tennis

1974-78

1997

 

 

   

 Don Amidei

 Head Track and Field Coach

1962-69

1979

 Jim Birgans

 Men's Track and Field 

1980-84 

2008

 Nathaniel Blackman

 Men's Track and Field

1948-51

1978

 Richard Bokor

 Men's Track and Field

1965-69

2001

 Tom Brown

 Men's Track and Field

1977-80

2007

 John Caldow

 Men's Track and Field

1966-70

1986

 Dan Candiano

 Men's Track and Field

1966-70

2005

 John Collet

 Men's Track and Field

1967-70

1985

 Major General Stephen Crane

 Men's Track and Field

1947-50 

2009 

 Dave Dopek

 Men's Track and Field

1991-95

2010

 Otis Dunson

 Men's Track and Field

1992-96

2013

 Bill Drennan

 Men's Track and Field

1964-67

1992

 Jim Dzwierzynski

 Men's Track and Field

1980-84

2004

 Edwin Fry

 Men's Track and Field

1959-62

1996

 Mark Gant

 Men's Track and Field

1985-89

2011

 Bill Garrett

 Men's Track and Field

1963-67

2000

 John Jaeger

 Men's Track and Field

1965-67

2007

 Thomas Meehan

 Track and Field Coach

1959-62

1992

 Pat Savage

 Men's Track and Field

1963-66

1993

 Lloyd Schlegel

 Men's Track and Field

1966-69

2001

 Kerry Sloan

 Men's Track and Field

1982-86

2006

 Patrick Sloan

 Men's Track and Field

1960-64

1994

 Thomas Sloan

 Men's Track and Field

 1960-64

 1994

       

 Sherri Bean-Dean

 Women's Track and Field

1987-90

2006

 Lorece Collins-White

 Women's Track and Field

1985-89

2009 

 Anne Kuiken Popek

 Women's Track and Field

1987-91

2005

 Gloria Kuiken Iverson

 Women's Track and Field

 1987-91

2005

 Mabel Landry Staton

 Women's Track and Field

1952-54

2011

 Jane Murphy

 Women's Track and Field

 1983-86

2002

 Bridget Thomas

 Women's Track and Field 

 1984-88

2007

       

 Patricia Brennan McGovern

 Volleyball

 1971-74

1994 

 Debbie Brinkman Strus

 Volleyball 

 1977-81

2000

 Lillie Ellis Goesmann

 Volleyball 

 1976-77

1996

 Wendy Fahlstrom Hall

 Volleyball

1990-93

2010

 Sue Fogarty

 Volleyball 

 1988-91 

2009

 Patricia Hie

 Volleyball 

 1975-76

1996

 Dana Kalvaitis Curta

 Volleyball

 1984-88 

2009

 Bonnie Korytowski Scheckler

 Volleyball 

 1972-74

1993 

 Jean Lenti Ponsetto

 Volleyball 

 1974-76

1997 

 Anna Marie Marassa

 Volleyball 

 1982-85

2007 

 Lisa Slattum-Muys

 Volleyball 

 1982-85

2006 

 Carolyn Vellos O'Connell

 Volleyball 

 1972-74

1993 

       

 Sam Odishoo

 Wrestling

1935-38 

1979 

 Clarence Telkes

 Wrestling

1964-67 

1982

 

 

   

 Gene Sullivan

 Athletic Director

1975-78

1996 

 Therese Brown Wegrzyn

 Assistant Athletic Director 

1972-75 

1991 

 Millie Schemluck

 Women's Athletics

 

1993 

 Jean Nordberg

 Women's Coach

 

1994 

 Matty Stefan

   

1977 

 John J. Sullivan

 

1968-71

1978 

 Patsy Burns

   

2009

 Bill Carsley

   

2008

 Mary Hie     2010
 Joni Phillips 2011
 Vic Cacciatore 2013