The Official Website of DePaul University Athletics
 

Hall of Fame

 

Click Here to Submit a Nomination

The DePaul University Athletics Hall of Fame was established by the DePaul University Department of Athletics in 1976. Its purpose is to recognize and honor those individuals who have made exceptional contributions to the achievements and distinction of DePaul University in athletics, and who have continued to demonstrate in their lives the values learned by their participation in intercollegiate athletics.

Selection Criteria
Requirements for Nomination

1. Former Student-Athletes

  • Recipient of at least one award letter
  • 15 years since completion of eligibility
  • Outstanding achievement in intercollegiate athletics

2. Former Coaches and Administrators

  • Retirement or departure from the Athletics Department at least five years
  • Outstanding contribution to the DePaul Athletics Program

3. Special Service Award

  • Presented to persons who have demonstrated dedicated service to the University through athletics. It is not required that special service be awarded each year.

DePaul University Athletic Hall of Fame
Alphabetical | By Sport | By Induction Class

 Name

 Sport(s)

 Years

 Induction Year

 Ray Adams

 Men's Basketball

1934-36

1977

 Mark Aguirre

 Men's Basketball

1978-81

1996

 Charles Allen

 Men's Basketball

1945-49

1985

 John Allen

 Men's Basketball

1945-46

1979

 Don Amidei

 Boxing/Head Track and Field Coach 

1946-49/62-69 

1979

 Sally Anderson 

 Women's Basketball

1984-87

2006

 Barbara Atsaves Pabst 

 Women's Basketball/Softball

1980-84

2004

       

 Pete Barskis

 Men's Basketball

1930-31, 32-34

1977

 Sherri Bean-Dean

 Women's Cross Country

1987-90

2006

 Jim Birgans

 Men's Track and Field

 1980-84

2008 

 Nathaniel Blackman

 Men's Track and Field

1948-51

1978

 Richard Bokor

 Men's Track and Field/Cross Country 

1965-69

2001

 David Booth

 Men's Basketball 

1988-92 

2009 

 John Bordes

 Men's Basketball

1923-27

1978

 Clyde Bradshaw

 Men's Basketball

1977-81

2004

 Patricia Brennan McGovern 

 Volleyball

1971-74

1994

 Debbie Brinkman Strus

 Volleyball

1977-81

2000

 Tom Brown

 Men's Cross Country/Track and Field

1977-80

2007

 Therese Brown Wegrzyn

 Assistant Athletic Director

1972-75

1991

 Stanley Brundy

 Men's Basketball

1985-89

2013

 Doug Bruno

 Women's Basketball Coach

1976-78, 88-present 

1993

 Jenny Bruno

 Softball

1991-94

2011

 Emmette Bryant

 Men's Basketball

1961-64

1980

 Diane Bryniarski

 Women's Basketball/Softball

1975-79/1977-79

1998

 Susan Buhmann Brodie

 Women's Basketball,Tennis/Softball

1976-80/1976-78

2001

 Latasha Byears

 Women's Basketball

1994-96

2011

     

 John Caldow

 Men's Track and Field/Cross Country

1966-70

1986

 Ed Campion

 Men's Basketball

1934-37

1980

 Dan Candiano

 Men's Cross Country/Track and Field

1966-70

2005

 Howie Carl

 Men's Basketball

1958-61

1977

 Chester Chesney

 Football

1935-38

1978

 John Cleland

 Men's Golf

1961-63

1984 

 Jason Cohen

 Men's Soccer

1986-89

2005

 Susan Coleman Labovic

 Softball

1985-89

2009

 John Collet 

 Men's Track and Field/Cross Country

1967-70

1985

 Lorece Collins-White

 Women's Track and Field

1985-89

2009

 Dallas Comegys

 Men's Basketball

1983-87

2007

 Richard Cook

 Men's Basketball

1960-63

1991

 Peter Coorias

 Men's Basketball

1947-49

1986

 Tyrone Corbin

 Men's Basketball

1981-85

2005

 William Corrigan

 Football

1937-40

1985

 David Corzine

 Men's Basketball

1974-78

1994

 McKinley Cowsen

 Men's Basketball

1957-60

1976

 Major General Stephen Crane

 Men's Track and Field

1947-50

2009

 Terry Cummings

 Men's Basketball

1979-82

2004

 Tom Cunningham

 Men's Basketball

1925-29 

1980

   

 

 Terry Davis

 Men's Basketball

1989-93

2011

 Dave Dopek

 Men's Track and Field

1991-95

2010

 Bill Drennan

 Men's Track and Field/Cross Country

1964-67 

1992

 Patty Driscoll

 Football

1927-31

1976

 Otis Dunson

 Men's Track and Field

1992-96

2013

 Paul Duski

 Men's Golf

1969-72

1986

 Jim Dzwierzynski

 Men's Track andField/Cross Country

1980-84

2004

 

 

 

 Kevin Edwards

 Men's Basketball 

1986-88

2008

 Melanee Ehrhardt

 Women's Basketball

1986-90

2010

 Lillie Ellis Goesmann

 Volleyball

1976-77

1996

 Michelle Ewers DeCesare

 Women's Tennis

 

2005 

     

 Wendy Fahlstrom Hall

 Volleyball

1990-93

2010

 JoAnn Feiereisel Begrowicz 

 Women's Basketball

1978-82

2000 

 Ron Feiereisel

 Men's Basketball

1950-53

1977

 Jim Flemming

 Men's Basketball

1958-61

1993

 Sue Fogarty

 Volleyball 

1988-91

2008 

 Jim Fox

 Men's Cross Country

1980-84

2006

 Dennis D. Freund

 Men's Basketball

1959-60, 61-64

1997

 Edwin Fry

 Men's Cross Country/Track and Field

1959-62 

1996

     

 Count Gaffney

 Football

1925-28 

1977 

 Joseph Gagliardo

 Football

1936-39 

1984 

 Mark Gant

 Men's Track and Field

1985-89

2011

 Bill Garrett

 Men's Cross Country/Track and Field

1963-67 

2000 

 Gordon Gillespie

 Men's Basketball

1947-49 

1978 

 Bato Govedarica

 Men's Basketball

1948-51 

1976 

 Terence Greene

 Men's Basketball

1985-89

2013

 Ron Griggs

 Men's Golf

1981-83 

2002 

 Paul Gustke

 Men's Bowling

1957-60

1987 

 

 

   

 Bill Haig

 Men's Basketball

1958-61 

1978 

 Rita Hale

 Women's Basketball

1989-93

2013

 Beth Hasenmiller Sauser

 Women's Basketball 

1987-91 

2007 

 Dick Heise 

 Men's Basketball 

1954-57 

1977 

 Patricia Hie

 Women's Basketball/Softball/Tennis,Volleyball      

 1975-79/76-78/75-76 

1996 

 Kim Hockett McNamara 

 Women's Basketball 

1976-80 

1998 

 Stephen Howard

 Men's Basketball 

1988-92 

2009 

 Gary Garland-Houston 

 Men's Basketball 

1975-76 

2005 

 

 

 

 

 John Jaeger

 Men's Cross Country/Track and Field 

1965-67 

2007 

       

 Edwin Kachan

 Men's Basketball

1943-45, 48 

1978 

 Dana Kalvaitis Curta

 Volleyball 

1984-88

2009 

 Kelly Kavanaugh Meany

 Softball 

1989-92 

2007 

 Jim Kelly (posthumously) 

 Assistant Men's Basketball Coach 

1929-36 

1997 

 Tony Kelly 

 Men's Basketball

1942-43 

1991 

 Tom Kleinschmidt

 Men's Basketball

1991-95

2010

 Bonnie Korytowski Scheckler 

 Volleyball

1972-74 

1993 

 Anne Kuiken Popek

 Women's Cross Country/Track and Field

1987-91 

2005 

 Gloria Kuiken Iverson

 Women's Cross Country/Track and Field

1987-91 

2005 

       

 Jenn Laczynski Schissler

 Softball

1990-91, 93

2009 

 Jim Lamkin (posthumously)

 Men's Basketball

1951-55 

1978 

 Mabel Landry Staton

 Women's Track and Field

1952-54

2011

 Dan Lecos (posthumously)

 Men's Basketball

1951-54 

2002 

 Eugene Lenti

 Head Coach Softball

1980-87, 90-present 

2006 

 Jean Lenti Ponsetto

 Women's Basketball,Tennis/Volleyball/Softball

 1974-78/74-76/76-78 

1997 

 Frank Linskey

 Men's Basketball

1934-35 

1978 

 George Lott

 Men's Tennis Coach

1969-91 

1984

 Ed Lyons

 Men's Basketball

1931-32 

1977

       

 Nancy Malek

 Softball

1980-84 

2002 

 Paul Mattei

 Football

1935-38 

1978 

 Anna Marie Marassa

 Volleyball

1982-85 

2007 

 Art McGivern

 Football

1928-31

2000 

 Wally McGovern

 Football

1922-25 

1976 

 Frank McGrath

 Assistant Men's Basketball Coach

1956-72 

1977 

 Pat McKenna

 Men's Tennis 

1960-63 

2008 

 Thomas Meehan

 Track Coach

1959-62 

1992 

 Jim Meltreger

 Men's Tennis

 

2007 

 Lynn Metz Bocinsky

 Gymnastics

1973-76 

1994 

 Joey Meyer

 Men's Basketball

1968-71 

1987

 Ray Meyer

 Men's Basketball Coach

1942-84 

1976 

 Tom Meyer

 Men's Basketball

1963-65 

1992 

 Edward Mikan

 Men's Basketball

1945-48 

1991 

 George Mikan

 Men's Basketball

1942-46 

1976 

 Dave Mills

 Men's Basketball

1963-66 

1993 

 Rev. Austin Minogue, C.M.

 Men's Golf Coach

1959-91 

1991 

 Andrea Morgan Davis

 Women's Basketball 

1984-88 

2009 

 Jane Murphy

 Women's Track and Field/Cross Country

1983-86 

2002 

 James Murphy

 Men's Basketball

1962-65 

1984 

 

     

 Clem Naughton

 Football

1937-40

1982 

 Pat Naughton

 Football

1947-50 

1984

 Kandace Nied Lenti

 Softball

1985-88 

 2006

 Bob Neu

 Men's Basketball

1936-39 

1978 

 Jean Nordberg

 Women's Coach

 

1994 

 Ed Norris

 Men's Basketball/Football

 

1979 

 Mike Norris

 Men's Basketball

1964-67 

1992

 Missy Nowak Staser

 Softball

1992-95

2010

       

 Tom O'Brien

 Football

1935-38 

1983 

 Cheryl O'Dekirk Katalinic

 Softball

1985-88

2013

 Sam Odishoo

 Wrestling

1935-38 

1979 

 Joe Owerko

 Men's Soccer

1983-85 

2006 

       

 Kenny Patterson

 Men's Basketball

1981-85 

2007 

 Joe Pecoraro

 Swimming

1950-52 

1983 

 Dan Pierce

 Assistant Men's Basketball Coach

1968-71 

1985 

 Joe Ponsetto

 Men's Basketball

1974-78 

1994 

 Harry Postaer

 Football

1936-39 

1983 

 Manning Powers

 Men's Basketball

1928-31 

1977 

   

 

 

 Randy Ramsey

 Men's Basketball

1974-78 

2004 

 Beth Raspopovich

 Softball

1988-91

2008

 John Reid

 Football

1933-36 

1982 

 Tom Roberts

 Football

1935-38 

1978 

 Debra Robinson

 Women's Basketball

1978-82 

2000 

 William Robinzine, Jr.

 Men's Baskeball

1972-75 

1982 

 William Robinzine, Sr.

 Men's Basketball

1953-56 

2001 

 Veronica Ross

 Women's Basketball

1986-90 

2007 

 

 

   

 Dr. Ken Sarubbi

 Assistant Men's Basketball Coach

1971-82 

1998 

 Pat Savage

 Men's Track and Field/Cross Country

1963-66 

1993 

 Bill Schertler

Boxing

1948-50

1978 

 Lloyd Schlegel

 Men's Track and Field/Cross Country

1966-69 

2001 

 Bill Schyman

 Men's Basketball

1950-53 

2006 

 Jim Seri

 Men's Tennis Coach

1959-68 

2001 

 William Shay

 Men's Basketball Coach

 

1982 

 Millie Schemluck

 Women's Athletics

 

1993 

 Lisa Slattum-Muys

 Volleyball

1982-85

2006 

 Kerry Sloan

 Men's Cross Country/Track and Field

1982-86 

2006 

 Patrick Sloan

 Men's Cross Country/Track and Field

1960-64 

1994 

 Thomas Sloan

 Men's Cross Country/Track and Field

1960-64 

1994 

 Ron Sobieszczyk

 Men's Basketball

1953-56 

1976 

 Matty Stefan

 Football

 1929-32

1977 

 Rod Strickland

 Men's Basketball

1985-88 

2006

 Gene Stump

 Men's Basketball

1945-47 

1986 

 Gene Sullivan

 Athletic Director

1975-78 

1996 

 John J. Sullivan

 Football

1936-38

1978 

 Donald Swanson

 Men's Basketball

1963-66 

1985 

 Stan Szukala

 Men's Basketball

1937-39 

1976 

 

 

 

 

 Clarence Telkes

 Boxing

1964-67

1982

 Bridget Thomas

 Women's Track and Field

1984-88

2007

 M.C. Thompson

 Men's Basketball

1960-63

1979

 Dick Triptow

 Men's Basketball

1942-44

1977

 

 

 

 

 Blair Varnes

 Men's Basketball

1925-26

1978

 Carolyn Vellos O'Connell

 Volleyball

1972-74

1993

 Diana Vines

 Women's Basketball

1985-89

2005

 Craig Vogel

 Men's Golf

1981-83

2004

 

 

 

 

 Ken Warzynski

 Men's Basketball

1967-70

1987

 Curtis Watkins

 Men's Basketball

1975-79

1997

 Joe Wilhoit

 Baseball

1915

2010

 

 

 

 

 Nicholas Yost

 Men's Basketball

1934-37

1983

       

 Steve Zalinski

 Men's Tennis

1963-66

1992

 Al Zetzsche

 Men's Basketball

1966-69

1986

 Robert Zoretich

 Men's Basketball

1965-68

2001

       

 1945 Men's Basketball Team (NIT Championns)

   

1990

1967 Men's Tennis Team (NCAA Championships - 5th)

   

2010

 1978 Men's Basketball Team (NCAA Final Eight Team)

   

2003

 1979 Men's Basketball Team (NCAA Final Four Team)

   

1999

 1988 Women's Basketball Team (WNIT Champions)

2009
       

 Dr. Robert Hamilton Special Service Award

 
 
   

 Jack Adolf

   

1993

 Shirley Becker

   

1996

 Joseph Boles, Jr.

   

1982

 Patsy Burns

   

2009

 Vic Cacciatore

2013

 Bill Carsley

   

2008

 Joe Cesena

   

1991

 Rev. Tom Croak, C.M.

   

1998

 Mari Anne Dolack

   

2000

 Evelyn Johnson Duff

   

2005

 Dr. Patricia Ewers

   

1993

 Rev. Tom Grace, C.M.

   

2004

 Key Heirich

   

1986

 Mary Hie

2010

 Ed Kelly

   

1983

 Gene Maniola

   

1978

 Jim Maniola

   

2002

 John McCann

   

2004

 Marge Meyer

   

1984

 Thomas Monforti

   

1976

 Gary Paetsch (posthumously)

   

2007

 Joni Phillips

2011

 Jim Riebandt

   

2006

 Irene Schneider

   

1985

 Rev. Ferdinand J. Ward

   

1977